Meniu Uždaryti

Vynas, šokoladas ir kava – uždrausti džiaugsmai?

(pagal Thomas F. Luscher)

Gyvenimas yra kai kas daugiau nei vien tik darbas, todėl net ir medikams nėra svetima retkarčiais pasimėgauti vynu, saldumynais ar kava. Ar tai yra uždrausti džiaugsmai, o gal šie produktai gali net pagelbėti apsaugoti mūsų sveikatą?  Atsakymas yra sudėtingesnis nei galite numanyti.

Alkoholis

Žmogaus fermentuoti gėrimai egzistavo dar neolito amžiuje; priešistorinėje laidojimo vietoje netoli Haifos esančiame urve, buvo rastos 13 000 metų amžiaus alaus liekanos. Tuo metu fermentacija buvo vienintelis gėrimų konservavimo būdas.

Dabar turime daug kitų konservavimo priemonių, ir dažniau ar rečiau vartojame įvairius alkoholinius gėrimus. Ar vartoti alkoholinius gėrimus yra gerai, ar nederėtų?

Be alkoholio, vyno sudėtyje yra kardioprotekcinių antioksidantų, flavonoidų ir stimuliuojančio resveratrolio – ilgaamžiškumo geno SIRT1. Aluje yra grūdų, daugiausia salyklinių miežių, apynių bei mielių. Alus turi flavonoidų, superoksido dismutazės, vitaminų, polifenolių ir fitosterolių, kurie taip pat pasižymi antioksidaciniu poveikiu. Alkoholio infuzija sveikiems savanoriams padidina raumenų  aktyvumą ir kraujospūdį, suaktyvina hormonų išsiskyrimą. Būtent todėl po sotaus ir triukšmingo pobūvio (vakarėlio), mes atsibundame 3 valandą nakties su besidaužančia širdimi ir negalime iš karto vėl užmigti.

Kaip rodo atlikti tyrimai, retai arba vidutiniškai dažnai vartojant alkoholį, sumažinama hipertenzijos rizika moterims, bet vyrams ji padidėja. Dažnas alkoholio vartojimas augina kūno svorį, kuris taip pat gali prisidėti prie kraujospūdžio kilimo. Be to, simpatinės nervų sistemos sužadinimas atskleidžia stiprų kasdienio alkoholio vartojimo priežastinį ryšį su prieširdžių virpėjimu; iš tikrųjų, išgėrus vos vieną gėrimą(taurę) per dieną, padidėja aritmijos rizika ir ji toliau auga, vartojant bet kokį papildomą alkoholio kiekį.

Ar alkoholis apsaugo nuo miokardo infarkto ir insulto? INTERHEART tyrimas su atvejo ir kontrolės modeliu atskleidė, kad alkoholio vartojimas tolygiai padidino kraujo spaudimą bei insulto riziką. Taip pat susirūpinimą kelia tai, kad net saikingas alkoholio vartojimas daro neigiamą įtaką smegenų veiklai, žmogui tampa sunkiau modeliuoti sakinius, reikšti mintis. Galiausiai per didelis alkoholio vartojimas gali skatinti demenciją ir sukelti smegenų pažeidimus. Taigi alkoholis neapsaugo nuo žalingų padarinių sveikatai.

Šokoladas ir kakava

Profesorius N. Hollenbergas atrado, kad kunų indėnai, gyvenantys vienoje saloje už Panamos valgė kakavos pupeles su druska, tačiau jų kraujospūdis visą gyvenimą išliko apie 100/70 mmHg. Biocheminė analizė iš indėnų šlapimo parodė, kad jų kūnai išskiria daug azoto oksido junginių. 

Kakava turi gerą savybę – gebėjimą gaminti endorfinus (jie kelia nuotaiką, gerina bendrą savijautą, teigiamai veikia protinę veiklą). Epikachetinas, kuris yra kakavos pupelių dalis, yra puiki profilaktinė priemonė nuo insulto ir širdies priepuolių, taip pat nuo onkologinių navikų atsiradimo. Šis gydomasis gėrimas yra geras vaistas nuo depresijos. Moterims, kurioms yra menstruacijų sutrikimų, nurodoma kakava. Tai padeda susidoroti su neigiamais simptomais. Produkte taip pat yra polifenolių, kurie mažina kraujospūdį. Dėl šios priežasties šis gėrimas galėtų būti įtrauktas į hipertenzija sergančių pacientų mitybą.

 Šokoladas gaminamas iš kakavos pupelių su skirtingais kiekiais pieno ir cukraus. Atsižvelgiant į tai, priklausomai, kaip yra džiovinama ir skrudinama, kakava gali prarasti apsauginį epikatechiną. Vertinamas yra juodasis šokoladas, kuris gausus flavonoidų ir yra labai naudingas turintiems širdies ir kraujagyslių problemų. Juodasis šokoladas turi teigiamą poveikį kraujospūdžiui, atsparumui insulinui ir trombocitų funkcijai, pagerina smegenų veiklą. Pieniškas šokoladas nėra toks efektyvus, kadangi jame yra ypač daug riebalų ir cukraus, taigi ir kalorijų, kurios gali padidinti kūno svorį.

Kava

Pasak legendos, ožkų piemuo Kaldi iš senovės Etiopijos atrado kavos pupeles, kai suvalgiusios uogas nuo tam tikro medžio, jo ožkos tapo tokios energingos, kad naktimis nenorėjo miegoti.

Net ir šiandien daugumai iš mūsų ryte yra būtina išgerti kavos, ji stimuliuoja simpatinę nervų sistemą, tačiau sukelia širdies plakimą bei padidina kraujospūdį tiems, kurie nėra prie jos pripratę. Vien kofeinas neturi jokio neigiamo poveikio, o per dieną vartojant ne daugiau 4 puodelių kavos su kofeinu ar be kofeino galima sumažinti riziką susirgti 2 tipo diabetu. Kavos vartojimas yra atvirkščiai susijęs su mirtingumu, širdies ir kvėpavimo takų ligų, insulto, traumų ir nelaimingų atsitikimų pasireiškimu, sumažina diabeto ir infekcijų riziką, vėžio, deja, ne.

Taigi, vynas, šokoladas (juodasis) ir kava yra malonūs gomuriui produktai, bet  vartoti juos reikia saikingai.

♥♥♥♥♥

Panašūs įrašai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *