Kokie produktai būtų sveiki ir tinkami vyresnio amžiaus pacientams?
Vaisiai ir daržovės: tamsiose lapinėse daržovėse, tokiose kaip špinatai ir lapiniai kopūstai, yra daug mineralų, įskaitant vitaminą K, A ir folio rūgštį. Spalvinguose vaisiuose ir daržovėse – uogose, apelsinuose, morkose ir saldžiosiose bulvėse, randami antioksidantai ir fitochemikalai, jie skatina bendrą sveikatą. Brokoliai ir žiediniai kopūstai turi daug maistinių ir cheminių medžiagų, kurios gali padėti išvengti lėtinių ligų.
Liesi baltymų šaltiniai: baltymai yra būtini vyresnio amžiaus žmonėms norint išlaikyti raumenų masę ir jėgą. Rinkitės paukštieną be odos, žuvį, kiaušinius, lęšius, pupeles, bolivines balandas ir tofu.
Nesmulkinti grūdai: sveikuose grūduose gausu sudėtingų angliavandenių, skaidulų, vitaminų, mineralų ir fitocheminių medžiagų. Nesmulkinti kviečiai, rudieji ryžiai, avižos, balandos ir viso grūdo duona ar dribsniai yra geras pasirinkimas. Jie padeda išlaikyti stabilų cukraus kiekį kraujyje, gerina virškinimą ir suteikia ilgalaikės energijos.
Sveikieji riebalai: sveiki riebalai yra būtini smegenų funkcijai palaikyti, maistinių medžiagų įsisavinimui ir bendrai gerovei. Įtraukite avokadus, migdolus, sėklas, alyvuogių aliejų ir riebius vėžiagyvius, lašišą ar sardines, kaip sveikų riebalų šaltinius. Omega-3 riebalų rūgštys, gautos iš žuvies ar augalų, gali pagerinti širdies sveikatą ir pažinimo funkciją.
Pienas arba alternatyvos: pieno produktai arba praturtinti pieno pakaitalai gali suteikti pagrindinių mineralų, tokių kaip kalcis ir vitaminas D, kurie yra labai svarbūs kaulų sveikatai. Mažo riebumo pieno produktai, pienas arba kalciu praturtintos alternatyvos, pavyzdžiui, sojos ar migdolų pienas, taip pat yra geras pasirinkimas. Jogurte esantys probiotikai gali padėti palaikyti žarnyno sveikatą.
Vanduo yra svarbus vyresnio amžiaus žmonėms, nes senėjimas gali sumažinti troškulio jausmą. Gerkite daug vandens ir vartokite drėkinančio maisto – sriubas, vaisių-daržovių kokteilius ir vandens turinčius vaisius (arbūzai, agurkai).
Vitaminų ir mineralų papildai: vartojami kartu su sveika mityba ir taip, kaip nurodė sveikatos priežiūros specialistas, atsižvelgdamas į individualius poreikius.
Ir kad jaustumėte gyvenimo pilnatvę:
1. Kuo dažniau išeikite iš namų, neužsidarykite tarp 4 sienų.
2. Mylėkite knygas, daug skaitykite.
3. Jei žmonės jus erzina ar liūdina, pravartu susitelkti į savo gyvenimo tikslus, pabūti vienumoje. Tegu visi gyvena savo gyvenimus!
4. Tegu žmonės šalia jūsų jaučiasi gerai. Jei manote, kad verta, pagirkite juos. Tuo pačiu patys pasijusite geriau.
5. Būkite dėkingi – kad esate gyvi, galite vaikščioti, kalbėti, jūsų nekankina baisūs skausmai. Daugelį dalykų priimame kaip savaime suprantamus. Nepagalvojame apie tuos, kurie serga mirtinomis ligomis, neturi kojų, neregi ar yra prikaustyti prie patalo… Sakoma: „graužiausi, kad neturiu naujų batų, kol nesutikau žmogaus be kojų“… Neretai mūsų problemos nublanksta prieš kitų žmonių nelaimes ar nesėkmes.
Todėl būkime dėkingi. Visados.