1. Kokia širdies negalavimo diagnozė?
Diagnozė moksliškai skamba taip: Hipertenzinė širdies liga be širdies nepakankamumo (stazino); Gretutiniai susirgimai: Tipinis prieširdžių plazdėjimas, kairiojo skilvelio nepakankamumas.
Liaudiškai tariant – tabaluojasi širdis.
2. Kada pasireiškė pirmieji simptomai? Kaip jautėtės?
Sunku pasakyti, kada pasireiškė pirmieji simptomai, gal prieš pusę metų pajutau, kad krūvio metu (lipant laiptais ir pan.) jaučiu silpnumą.
3. Ar iš karto kreipėtės į gydytoją? Ar po tam tikro laiko? Kodėl?
Kreipiausi ne iš karto, tik š.m. balandžio mėn. Ramybės būsenoje (nors spaudimas jau 10 metų buvo gana aukštas) nusiskundimų neturėjau, tai nesureikšminau situacijos ir nesikreipiau iš karto į gydytoją. Kadangi, esant krūviui, situacija toliau negerėjo, nusprendžiau kreiptis į šeimos gydytoją.
4. Ar buvo suteikta būtinoji pagalba ir Jums pagerėjo?
Taip, buvo suteikta pagalba pas šeimos gydytoją. Po to buvau nukreiptas konsultacijai į Kardiologijos kliniką, kur buvo nutarta paguldyti mane į ligoninę. Prieš tai teko 21 dieną vartoti vaistus (rivaroksabaną, mildronatą ir kt.).
5. Ar dėl širdies ligos patyrėte chirurginį įsikišimą? Ar buvo įdėtas implantas (stimuliatorius, stentas, pan.)?
Kardiologijos klinikoje š.m. gegužės 10 d. atlikta intervencinė radiologijos (elektrofiziologijos) procedūra. Po procedūros jaučiausi silpnokai, tačiau po kelių dienų pasijutau visai neblogai.
6. Ar manote, kad pakankamai žinote apie savo ligą? Kaip siekiate sužinoti daugiau?
Sąžiningai galiu pasakyti, kad informacijos apie savo ligą turiu nepakankamai. Kadangi hipertenzija, kiek suprantu, liga visam likusiam gyvenimui, tai šiuo metu renku informaciją, kaip su tuo gyventi. Tikiuosi, kad draugijos „Sveika širdis“ veikla, publikuojami straipsniai padės man surinkti pakankamai informacijos.
7. Kur ieškote informacijos, kaip elgtis priepuolio atveju?
Kol kas žinau tik tiek, kad reikia kuo skubiau kviesti greitąją pagalbą.
8. Ar pasikeitė Jūsų gyvenimo būdas užklupus ligai?
Taip, pasikeitė. Pradėjau labiau rūpintis savo sveikata, valgau saikingai, vartoju mažai druskos. Lankausi pas gydytojus.
9. Kaip manote, kokios priežastys nulėmė Jūsų širdies negalavimus?
Priežastis labai sunku nustatyti, o gal ir nereikia nustatinėti. Ką gi, žmogaus organizmą, kaip ir automobilį, reikia, atėjus laikui, remontuoti.
10. Ką patartumėte, kad žmogus galėtų išvengti ŠKL susirgimų, ką jam reiktų žinoti?
Patarčiau, esant padidintam spaudimui, neignoruoti sutrikimo, o kreiptis iš karto į gydytojus ir vartoti paskirtus vaistus. Žinoma, ir sveikai gyventi, vengti stresų.