Meniu Uždaryti

DĖMESIO!

Seminaro CHOLESTEROLIO NAUDA IR ŽALA įrašą galite peržiūrėti čia.

ŠKL pacientų draugijos SVEIKA ŠIRDIS projektas:

Pacientai pasakoja – specialistai komentuoja 2022

ŠKL draugija „Sveika širdis“ dalyvauja projekte „Pacientai pasakoja – specialistai komentuoja“, kur pateikiamos širdies ir kraujagyslių ligomis sergančių pacientų asmeninės patirtys, susidūrus su širdies ar kraujagyslių problemomis, kada yra padidėjęs cholesterolio lygis kraujyje ir pasireiškė klinikiniai simptomai.

Filmuotuose siužetuose pacientai pasakoja apie ligos priežastis, taikytą gydymą, tolimesnį gyvenimą su liga arba toleruojant jos simptomus. Interviu dalyvius kalbina draugijos atstovas, o medicininę situaciją išsamiai aptaria profesorius kardiologas.

Tikimės, kad pateikta informacija jums bus naudinga ir privers susimąstyti apie savo sveikatą, siekiant ją stiprinti ir saugoti.

Pacientų patirtis: cholesterolio problemos ignoravimas turi savo kainą

Trijų žmonių, daug metų turinčių cholesterolio problemų, papasakotos patirtys atskleidė, kad šio sveikatos sutrikimo neįmanoma suvaldyti be preparatų. Jų galimas šalutinis poveikis neprilygsta daug didesnei rizikai patirti širdies smūgį.

Didesnė bėda užklupo po dešimtmečių

Živilei padidėjusio cholesterolio problema diagnozuota dar jaunystėje, kai jai tebuvo 26 metai. Medikai neabejojo, kad tai šeiminis, tai yra paveldimas negalavimas, nes tėvai taip pat turėjo šią bėdą. Tuo pačiu metu moteriai buvo atrastas dar vienas sutrikimas – hipertenzija.

„Aukštas kraujospūdis sukeldavo galvos skausmą, trukdė darbingumui, todėl į tai kreipiau dėmesį, vartojau vaistus. Taip pat iš pradžių laikiausi specialios mitybos ir vartojau medikamentus dėl cholesterolio, bet nepastebėjusi didelio poveikio ir žinodama, kad preparatai gali pakenkti kepenims, pasirinkau kontroliuoti tik hipertenziją“, – prisimena pacientė.

Visgi ilgai ignoruojamas padidėjęs cholesterolio kiekis metai iš metų vykdė savo juodą darbą – pamažu kimšo kraujagysles ir mažino kraujo pralaidumą. To kaina – širdies smūgis. „Laimei jis nebuvo stiprus, ir laiku suteikta medicininė pagalba išgelbėjo gyvybę. Dabar jau nedarau pasirinkimų – vartoju medikamentus ir dėl hipertenzijos, ir dėl padidėjusio cholesterolio. Mano patirtis parodė, kad šalutinio poveikio rizika mažesnė nei galimos pasekmės siaurėjant kraujagyslėms“, – įsitikinusi Živilė.

Sutrikimas diagnozuotas netikėtai

Panašia patirtimi dalijosi ir Remigijus. „Prieš kelerius metus tyriausi širdį pagal specialią programą vidutinio amžiaus žmonėms, rekomendavus šeimos gydytojai. Iki tol su širdimi neturėjau jokių problemų“, – pasakojo vyras.

Remigijus neturėjo antsvorio, žalingų įpročių, dirbo fizinį darbą, tad judėjimo stokos, kas irgi sukelia širdies ir kraujagyslių problemų, jam negalėjai prikišti. „Nejaučiau jokių simptomų ir tik po paskirtų profilaktinių tyrimų paaiškėjo, kad turiu stipriai susiaurėjusias kraujagysles ir jas būtinai reikia šuntuoti, dėti stentus“, – prisimena jis.

Paaiškėjo, kad šios bėdos priežastis yra ilgametis padidėjusio cholesterolio lygis. Ir tai padarė tokį poveikį, kad negelbėjo nė stentavimas – praėjus pusantrų metų vyriškį ištiko infarktas. „Vos pajutęs įtartinus simptomus iškart kreipiausi į medikus. Jie laiku ir greitai suteikė pagalbą, įdėjo dar du stentus. Man pasisekė, kad neužsikimšo pagrindinės kraujagyslės, nes pasekmės būtų kur kas skaudesnės“, – džiaugėsi pacientas.

Jis linkėjo neignoruoti cholesterolio problemos, profilaktiškai tikrintis sveikatą, vartoti medikamentus, daug judėti.

Nuosekli kontrolė leidžia džiaugtis gyvenimu

Algimantas dar prieš 30 metų sužinojo apie savo ypač aukštą cholesterolio rodiklį. „Prieš 30 metų šis sutrikimas atrastas profilaktinio tyrimo metru. Cholesterolio lygis buvo net 12. Pamenu, gydytoja net sutriko ir nusprendė pakartoti tyrimą“, – prisiminimais dalijosi pacientas.

Nustačius aukštą cholesterolio lygį, nuspręsta, kad tai yra paveldėta problema, o ne atsiradusi dėl kokių nors kitų priežasčių. „Nieko bloga nejaučiau, bet tvarkingai vartojau paskirtus vaistus. Taip pat šiek tiek keičiau gyvenimo būdą, mitybą, bet ypatingos dietos nesilaikiau. Kadangi negalavimo kilmė yra šeiminė, gyvenimo būdas radikaliai situacijos nepakeis“, – tvirtino vyras.

Pacientas akcentavo, kad turint šią problemą būtina atidžiai sekti savo organizmo būklę. Prieš ketverius metus vyras po eilinio paplaukiojimo baseine pajuto skausmą krūtinėje. „Iškart kreipiausi į medikus. Jie nusprendė daryti stentavimą. Viskas baigėsi laimingai. Šiuo metu nejaučiu jokių simptomų“, – džiaugėsi jis.

Vyriškis gyvena įprastą gyvenimą, turi savo nedidelį verslą – autoservisą, taigi neišvengia ir darbinio streso. Cholesterolio padidėjimą jis palygino su diabetu – ligos neišgydysi, bet gali sėkmingai ją kontroliuoti. „Kas pusmetį atlieku kraujo tyrimus, stebiu kepenų fermentų lygį, vartoju specialius preparatus, todėl galiu gyventi normalų gyvenimą“, – padarė išvadą Algimantas.

„Tiksinčias bombas“ būtina neutralizuoti

Trijų pacientų istorijas sutiko pakomentuoti LSMU ligoninės Kauno klinikos kardiologas profesorius Rimvydas Šlapikas. Jis yra įsitikinęs, cholesterolis lemia didelę dalį širdies ir kraujagyslių susirgimų. „Cholesterolio sukeltos kraujagyslių susiaurėjimas sukelia infarktą ar insultą. Todėl labai svarbu kuo anksčiau atkreipti dėmesį į cholesterolio padidėjimą“, – tvirtino medikas.

Pasak jo, Lietuvoje atliktas ilgametis tyrimas parodė, kad 90 proc. žmonių turi dislepidemiją – lipidų apykaitos sutrikimą, kuris gali sukelti ir cholesterolio didėjimą. „Deja, tai klastinga liga nes pačio cholesterolio padidėjimo, kol tai nesukelia liūdnų pasekmių, žmogus nejaučia. Tai tikros slaptos bombos mūsų organizmuose“, – pabrėžė prof. R. Šlapikas.

Profesorius atkreipė dėmesį, kad pasitaiko viešai publikuojamų nuomonių, neva cholesterolis nedaro žalos organizmui. „Cholesterolis svarbus daugeliui organizmo procesų, bet tik tada, kai jo nėra per daug“, – tvirtino prof. R. Šlapikas  

Reikalingą kiekį cholesterolio pasigamina pačios mūsų ląstelės, tačiau jo dar patenka iš kepenų arba su maistu, ir taip atsiranda vadinamas blogasis cholesterolis. „Jis turi būti pašalintas per kepenis, o jei tai neįvyksta, ilgainiui ima kimštis kraujagyslės“, – aiškino medikas.

Profesorius pataria visiems sulaukusiems 40 metų amžiaus žmonėms profilaktiškai tirtis sveikatą. Turint žinių, kad ši problema neaplenkė tėvų, tai daryti profesorius pataria dar anksčiau, netgi nuo vaikystės. „Idealiu atveju visiems būtų naudinga atkreipti dėmesį į savo kraujo rodiklius bet kuriame amžiuje“, – patarė kardiologas.

Prof. R. Šlapiko teigimu, nors sveika mityba yra labai svarbi sveikatai, tačiau turint padidėjusį cholesterolio kiekį dietų poveikis yra labai nežymus ir vienintelis efektyvus būdas sumažinti šios uždelsto veikimo bombos pavojų – medikamentai. „Tai statinų grupės preparatai, kurie blokuoja nereikalingo cholesterolio gamybą kepenyse. Pabrėžtina, kad jie niekaip nedaro įtakos gerojo cholesterolio gamybai smegenyse ir kituose organuose“, – kalbėjo medikas.

Profesorius visiems palinkėjo sveikatos ir dar kartą priminė rūpintis ja tikslingai ir nuosekliai.

Praėję renginiai

Konferencija "SVEIKA ŠIRDIS - LAIMINGA ŠIRDIS"

2022 m. rugsėjo 21 d. vyko nuotolinė draugijos Sveika širdis konferencija SVEIKA ŠIRDIS – LAIMINGA ŠIRDIS, kurioje pranešimus skaitė ir į dalyvavusių pacientų klausimus atsakė garbūs Kauno klinikų kardiologai – prof. R. Kubilius, prof. A. Puodžiukynas ir prof. R. Šlapikas. Pristatytos temos buvo labai įtraukios – ŠKL rizikos veiksnių valdymas, gyvenimas su  prieširdžių virpėjimu, naujienos iš  2022 m. Europos kardiologų draugijos kongreso.

Konferencijos vaizdo įrašą galite peržiūrėti: čia.

Širdies ligos ir kaip galime sau pagelbėti

ŠKL pacientų draugijos Sveika širdis iniciatyva Kaune, Panemunės seniūnijoje bendruomenei buvo organizuota paskaita “Širdies ligos ir kaip galime sau pagelbėti”. Paskaitos svečias ir pranešėjas prof. Rimvydas Šlapikas susirinkusiems klausytojams išsamiai išdėstė širdies ligų priežastis ir galimas priemones, kaip jų vengti, gydyti, gyventi su liga.

Po paskaitos prie arbatos puodelio klausytojai pateikė klausimus, džiaugėsi, galėdami konkrečiau sužinoti apie savo ligą ir kaip ją gydyti ar kontroliuoti. Buvo smagu, kad galėjome betarpiškai pabendrauti ir susipažinti. Planuojame tęsti bendradarbiavimą su Panemunės bendruomene ir puikiu jos pirmininku gerb. Gediminu Žukausku bei aktyvia pagalbininke Genovaite Žukauskiene. Esame dėkingi už galimybę susitikti su visuomene ir skleisti sveikos gyvensenos principus.

Renginio data: 2022 06 22

ŠKL pacientų draugijos Sveika širdis pirmininkė R.Šemiotienė

Metinis ataskaitinis Pacientų draugijos SVEIKA ŠIRDIS susirinkimas

Dalyvavo: 24 Draugijos nariai (16 narių dalyvavo prisijungę Google Meet platformoje, 8 nariai balsavo el. paštu rašytinio balsavimo būdu, susipažinę su susirinkime pateikta metine ataskaita (metiniu pranešimu ir finansine ataskaita) ir revizoriaus ataskaita Draugijos tinklalapyje. Kvorumas yra.

Buvo išklausytas draugijos pirmininkės Rasos Šemiotienės metinis pranešimas apie draugijos veiklą bei aptarti būsimi darbai, patvirtintos Širdies ir kraujagyslių ligomis sergančių pacientų draugijos „Sveika širdis“ metinės ataskaitos bei revizoriaus ataskaitos už 2021 metus. Taip pat balsuota už naują draugijos iždininko kandidatūrą, kuri buvo vienbalsiai patvirtinta.

Renginio data: 2022 04 25

Google Meet nuoroda

Cholesterolio nauda ir žala

LSMU Kauno Klinikų kardiologas prof. Rimvydas Šlapikas skaitė pranešimą ir atsakinėjo į dalyvių klausimus. Seminaras organizuotas drauge su Kauno kolegijos Kompetencijų ugdymo skyriumi. Dalyvavo per 50 žmonių, kurie parodė didelį susidomėjimą cholesterolio problema ir jos sprendimu.

Nuotolonis informacinis seminaras per ZOOM platformą

Renginio data: 2022 05 18

Paminėkime pasaulinę miokardo savaitę kartu!

Daug kalbame apie širdį. Tačiau svarbiausią mūsų gyvenimo variklį mes dažniausiai pamirštame ir pajaučiame tik tada, kai netekusi jėgų mūsų širdis stoviniuoja ar stukteli taip stipriai, kad tuo metu visas pasaulis slysta mums iš po kojų. Ką daryti, kad taip neatsitiktų?

Maloniai kviečiame dalyvauti nuotoliniame edukaciniame renginyje „INFARKTUI-NE“

VIRTUALI KONFERENCIJA VISUOMENEI, PACIENTAMS IR JŲ ARTIMIESIEMS

Renginio data: 2021 12 15 - nuo 15:00

Programa ir detalesnė informacija apie konferenciją - https://infarktuine.lt/

Paminėkime pasaulinę šeiminės hipercholesterolemijos dieną!

Cholesterolis - draugas ir priešas

Pasaulinė Šeiminės hipercholesterolemijos (ŠH) diena yra minima kasmet rugsėjo 24 d., Ją inicijuoja Europos ŠH tarptautinė bendruomenė, o šiais metais prie šios žinomumo akcijos jungiasi ir Lietuvos pacientų draugija “Sveika širdis”. Bendradarbiaudama su tarptautine bendruomene rengia nuotolinę konferenciją pacientams ir jų šeimos nariams ir visiems, kam rūpi širdies sveikata.

VIRTUALI KONFERENCIJA VISUOMENEI

Renginio data: 2021 09 23 - 16:00-18:30

Programa ir detalesnė informacija apie konferenciją - https://pasauline-seimines-hipercholesterolemijos-diena.mailerpage.com/

ŠH KONFERENCIJOS VAIZDO ĮRAŠAS