Meniu Uždaryti

DĖMESIO!

Seminaro CHOLESTEROLIO NAUDA IR ŽALA įrašą galite peržiūrėti čia.

ŠKL pacientų draugijos SVEIKA ŠIRDIS projektas:

Pacientai pasakoja – specialistai komentuoja 2022

ŠKL draugija „Sveika širdis“ dalyvauja projekte „Pacientai pasakoja – specialistai komentuoja“, kur pateikiamos širdies ir kraujagyslių ligomis sergančių pacientų asmeninės patirtys, susidūrus su širdies ar kraujagyslių problemomis, kada yra padidėjęs cholesterolio lygis kraujyje ir pasireiškė klinikiniai simptomai.

Filmuotuose siužetuose pacientai pasakoja apie ligos priežastis, taikytą gydymą, tolimesnį gyvenimą su liga arba toleruojant jos simptomus. Interviu dalyvius kalbina draugijos atstovas, o medicininę situaciją išsamiai aptaria profesorius kardiologas.

Tikimės, kad pateikta informacija jums bus naudinga ir privers susimąstyti apie savo sveikatą, siekiant ją stiprinti ir saugoti.

Pacientų patirtis: cholesterolio problemos ignoravimas turi savo kainą

Trijų žmonių, daug metų turinčių cholesterolio problemų, papasakotos patirtys atskleidė, kad šio sveikatos sutrikimo neįmanoma suvaldyti be preparatų. Jų galimas šalutinis poveikis neprilygsta daug didesnei rizikai patirti širdies smūgį.

Didesnė bėda užklupo po dešimtmečių

Živilei padidėjusio cholesterolio problema diagnozuota dar jaunystėje, kai jai tebuvo 26 metai. Medikai neabejojo, kad tai šeiminis, tai yra paveldimas negalavimas, nes tėvai taip pat turėjo šią bėdą. Tuo pačiu metu moteriai buvo atrastas dar vienas sutrikimas – hipertenzija.

„Aukštas kraujospūdis sukeldavo galvos skausmą, trukdė darbingumui, todėl į tai kreipiau dėmesį, vartojau vaistus. Taip pat iš pradžių laikiausi specialios mitybos ir vartojau medikamentus dėl cholesterolio, bet nepastebėjusi didelio poveikio ir žinodama, kad preparatai gali pakenkti kepenims, pasirinkau kontroliuoti tik hipertenziją“, – prisimena pacientė.

Visgi ilgai ignoruojamas padidėjęs cholesterolio kiekis metai iš metų vykdė savo juodą darbą – pamažu kimšo kraujagysles ir mažino kraujo pralaidumą. To kaina – širdies smūgis. „Laimei jis nebuvo stiprus, ir laiku suteikta medicininė pagalba išgelbėjo gyvybę. Dabar jau nedarau pasirinkimų – vartoju medikamentus ir dėl hipertenzijos, ir dėl padidėjusio cholesterolio. Mano patirtis parodė, kad šalutinio poveikio rizika mažesnė nei galimos pasekmės siaurėjant kraujagyslėms“, – įsitikinusi Živilė.

Sutrikimas diagnozuotas netikėtai

Panašia patirtimi dalijosi ir Remigijus. „Prieš kelerius metus tyriausi širdį pagal specialią programą vidutinio amžiaus žmonėms, rekomendavus šeimos gydytojai. Iki tol su širdimi neturėjau jokių problemų“, – pasakojo vyras.

Remigijus neturėjo antsvorio, žalingų įpročių, dirbo fizinį darbą, tad judėjimo stokos, kas irgi sukelia širdies ir kraujagyslių problemų, jam negalėjai prikišti. „Nejaučiau jokių simptomų ir tik po paskirtų profilaktinių tyrimų paaiškėjo, kad turiu stipriai susiaurėjusias kraujagysles ir jas būtinai reikia šuntuoti, dėti stentus“, – prisimena jis.

Paaiškėjo, kad šios bėdos priežastis yra ilgametis padidėjusio cholesterolio lygis. Ir tai padarė tokį poveikį, kad negelbėjo nė stentavimas – praėjus pusantrų metų vyriškį ištiko infarktas. „Vos pajutęs įtartinus simptomus iškart kreipiausi į medikus. Jie laiku ir greitai suteikė pagalbą, įdėjo dar du stentus. Man pasisekė, kad neužsikimšo pagrindinės kraujagyslės, nes pasekmės būtų kur kas skaudesnės“, – džiaugėsi pacientas.

Jis linkėjo neignoruoti cholesterolio problemos, profilaktiškai tikrintis sveikatą, vartoti medikamentus, daug judėti.

Nuosekli kontrolė leidžia džiaugtis gyvenimu

Algimantas dar prieš 30 metų sužinojo apie savo ypač aukštą cholesterolio rodiklį. „Prieš 30 metų šis sutrikimas atrastas profilaktinio tyrimo metru. Cholesterolio lygis buvo net 12. Pamenu, gydytoja net sutriko ir nusprendė pakartoti tyrimą“, – prisiminimais dalijosi pacientas.

Nustačius aukštą cholesterolio lygį, nuspręsta, kad tai yra paveldėta problema, o ne atsiradusi dėl kokių nors kitų priežasčių. „Nieko bloga nejaučiau, bet tvarkingai vartojau paskirtus vaistus. Taip pat šiek tiek keičiau gyvenimo būdą, mitybą, bet ypatingos dietos nesilaikiau. Kadangi negalavimo kilmė yra šeiminė, gyvenimo būdas radikaliai situacijos nepakeis“, – tvirtino vyras.

Pacientas akcentavo, kad turint šią problemą būtina atidžiai sekti savo organizmo būklę. Prieš ketverius metus vyras po eilinio paplaukiojimo baseine pajuto skausmą krūtinėje. „Iškart kreipiausi į medikus. Jie nusprendė daryti stentavimą. Viskas baigėsi laimingai. Šiuo metu nejaučiu jokių simptomų“, – džiaugėsi jis.

Vyriškis gyvena įprastą gyvenimą, turi savo nedidelį verslą – autoservisą, taigi neišvengia ir darbinio streso. Cholesterolio padidėjimą jis palygino su diabetu – ligos neišgydysi, bet gali sėkmingai ją kontroliuoti. „Kas pusmetį atlieku kraujo tyrimus, stebiu kepenų fermentų lygį, vartoju specialius preparatus, todėl galiu gyventi normalų gyvenimą“, – padarė išvadą Algimantas.

„Tiksinčias bombas“ būtina neutralizuoti

Trijų pacientų istorijas sutiko pakomentuoti LSMU ligoninės Kauno klinikos kardiologas profesorius Rimvydas Šlapikas. Jis yra įsitikinęs, cholesterolis lemia didelę dalį širdies ir kraujagyslių susirgimų. „Cholesterolio sukeltos kraujagyslių susiaurėjimas sukelia infarktą ar insultą. Todėl labai svarbu kuo anksčiau atkreipti dėmesį į cholesterolio padidėjimą“, – tvirtino medikas.

Pasak jo, Lietuvoje atliktas ilgametis tyrimas parodė, kad 90 proc. žmonių turi dislepidemiją – lipidų apykaitos sutrikimą, kuris gali sukelti ir cholesterolio didėjimą. „Deja, tai klastinga liga nes pačio cholesterolio padidėjimo, kol tai nesukelia liūdnų pasekmių, žmogus nejaučia. Tai tikros slaptos bombos mūsų organizmuose“, – pabrėžė prof. R. Šlapikas.

Profesorius atkreipė dėmesį, kad pasitaiko viešai publikuojamų nuomonių, neva cholesterolis nedaro žalos organizmui. „Cholesterolis svarbus daugeliui organizmo procesų, bet tik tada, kai jo nėra per daug“, – tvirtino prof. R. Šlapikas  

Reikalingą kiekį cholesterolio pasigamina pačios mūsų ląstelės, tačiau jo dar patenka iš kepenų arba su maistu, ir taip atsiranda vadinamas blogasis cholesterolis. „Jis turi būti pašalintas per kepenis, o jei tai neįvyksta, ilgainiui ima kimštis kraujagyslės“, – aiškino medikas.

Profesorius pataria visiems sulaukusiems 40 metų amžiaus žmonėms profilaktiškai tirtis sveikatą. Turint žinių, kad ši problema neaplenkė tėvų, tai daryti profesorius pataria dar anksčiau, netgi nuo vaikystės. „Idealiu atveju visiems būtų naudinga atkreipti dėmesį į savo kraujo rodiklius bet kuriame amžiuje“, – patarė kardiologas.

Prof. R. Šlapiko teigimu, nors sveika mityba yra labai svarbi sveikatai, tačiau turint padidėjusį cholesterolio kiekį dietų poveikis yra labai nežymus ir vienintelis efektyvus būdas sumažinti šios uždelsto veikimo bombos pavojų – medikamentai. „Tai statinų grupės preparatai, kurie blokuoja nereikalingo cholesterolio gamybą kepenyse. Pabrėžtina, kad jie niekaip nedaro įtakos gerojo cholesterolio gamybai smegenyse ir kituose organuose“, – kalbėjo medikas.

Profesorius visiems palinkėjo sveikatos ir dar kartą priminė rūpintis ja tikslingai ir nuosekliai.