Meniu Uždaryti

2024

ŠIRDIES IR KRAUJAGYSLIŲ LIGŲ PREVENCIJA

Projektas su seniūnijomis 2024

Šį pavasarį draugija pradėjo vykdyti projektą ŠIRDIES IR KRAUJAGYSLIŲ LIGŲ PREVENCIJA.

Projektas aprėps šešias Kauno m. seniūnijas – Šančių, Panemunės, Žaliakalnio, Eigulių, Šilainių ir Centro.

Projekto tikslas: šviesti visuomenės narius informuojant juos apie galimybes užkirsti kelią širdies problemoms, o susirgus, kaip valdyti ligą, jos padarinius, kaip užsitikrinti kuo ilgesnį visavertį gyvenimą.

Visus, kam rūpi širdies sveikata, gera savijauta ir sveika gyvensena, kovo 13 d. pakvietėme į susitikimą su Kauno klinikų kardiologu gerb. prof. RIMVYDU ŠLAPIKU, kuris paskaitė pranešimą apie širdies ligų priežastis, rizikos faktorius, pateikė patarimų, kaip gyventi toleruojant ligą, prisitaikant prie jos, kad būtų pasiekta ir išlaikyta patenkinama gyvenimo kokybė. Po paskaitos profesorius atsakė į dalyvių klausimus.

Nuoširdžiai dėkojame Šančių bibliotekos darbuotojoms, už pagalbą ruošiantis renginiui!

Renginio vieta: Šančių biblioteka (Sandėlių g.7)

Renginį organizavo:
ŠKL pacientų draugija SVEIKA ŠIRDIS
Šančių seniūnija
Šančių biblioteka

Renginio galerija

2023

Plakatų paroda - konkursas "Piešiu širdį"

Ant Kauno klinikų Kardiologijos klinikos sienų – širdis menininkų akimis

Kauno klinikų Kardiologijos klinikos sienas papuošė neeiliniai Kauno kolegijos Menų akademijos grafinio dizaino studentų darbai, simbolizuojantys širdį. Socialinės-meninės iniciatyvos „Piešiu širdį“ darbai – tai širdies ir kraujagyslių ligomis sergančių pacientų draugijos „Sveika širdis“ ir Kauno kolegijos dovana Kauno klinikų Kardiologijos klinikai. 

Grafiniai širdies plakatai atliepia menininkų požiūrį į širdį, kuri yra ne tik svarbiausias žmogaus organas, bet ir simbolinę reikšmę turintis objektas. „Širdis simbolizuoja meilę ir sielos grožį“, – parodos atidarymą pradėjo profesorė Jurgita Plisienė, Kardiologijos klinikos Konsultacijų ir diagnostikos skyriaus vadovė, džiaugdamasi, kad spalvingi studentų meno kūriniai pagyvino trijų skyriaus aukštų sienas. 

Prof. habil. dr. Renaldas Jurkevičius, Kauno klinikų generalinis direktorius, pasidžiaugė, kad atnaujintas Kardiologijos klinikos erdves puošiantys meno kūriniai praskaidrins ne tik pacientų, bet ir personalo kasdienybę. 

Profesorė J. Plisienė sako, kad menas ne tik atskleidžia gyvenimo grožį ir prasmę, bet gali turėti ir gydomąjį poveikį žmogaus emocinei ir fizinei sveikatai. „Žinomas dailininkas Pablo Picasso yra pasakęs: „Menas nuo seno buvo ne tik gyvenimo kūrėjas, bet ir širdies daktaras“, – sako ji. – Kiekvieną rytą pasitinkanti džiuginanti aplinka padeda pacientams sveikti, o gydytojams – geriau jaustis“. Profesorė išreiškė nuoširdžią padėką pacientų draugijos „Sveika širdis“ pirmininkei Rasai Šemiotienei už gražią ir prasmingą idėją, o Kauno kolegijos Menų akademijos dėstytojams ir studentams – už kūrybišką požiūrį į širdį.

Draugijos „Sveika širdis“ pirmininkė R. Šemiotienė teigia, kad ši meninė socialinė iniciatyva turėjo du tikslus. „Pirmasis tikslas buvo atkreipti pacientų dėmesį į patį svarbiausią žmogaus organą – širdį ir galbūt, siekiant ilgesnio bei visaverčio gyvenimo, priversti susimąstyti, mėginti paskatinti keisti gyvenimo būdą. Kitas tikslas – pamatyti, kaip jauni žmonės – studentai, suvokia šį organą ir jo svarbą žmogui per grafinį dizainą. Taip pat motyvuoti ir ugdyti jaunimo kūrybines iniciatyvas, estetinį suvokimą, leisti atsiskleisti studentų meninei individualybei“, – pasakoja R. Šemiotienė.

Siekiant paskatinti studentus pasitelkti kuo daugiau fantazijos ir į iniciatyvą pasižiūrėti kuo kūrybingiau, buvo surengtas konkursas. Parodoje-konkurse „Piešiu širdį“ dalyvavo Kauno kolegijos Menų fakulteto lektorės Gintarės Jarašienės grafinio dizaino studentai, kurie su entuziazmu ir kūrybiškumu pažvelgė į užduotį nupiešti žmogaus širdį, simboliškai atskleisti jos svarbą žmogaus gyvenime. 25 darbus įvertinusi komisija studentus, užėmusius prizines vietas parodoje–konkurse „Piešiu širdį“, apdovanojo draugijos „Sveika širdis“ skirtais piniginiais skatinamaisiais prizais. 

„Tegul spalvomis ir pozityvia nuotaika pulsuojantys grafiniai paveikslai praskaidrina gydytojų ir jų pacientų kasdienybę, suteikia tikėjimo ir vilties“, – linki draugijos pirmininkė R. Šemiotienė.

Kiekvienais metais visame pasaulyje nuo širdies ir kraujagyslių ligų miršta apie septynis milijonus žmonių, vien Lietuvoje mirtys nuo kraujotakos sistemų ligų sudaro pusę visų mirčių.

Kauno klinikų Kardiologijos klinika teikia šiuolaikiškas, kokybiškas, kvalifikuotas ir specializuotas kardiologines asmens sveikatos priežiūros paslaugas ne tik Kauno regiono, bet ir visos Lietuvos gyventojams, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis.

Kauno klinikų informacija

Kauno kolegijos bibliotekoje ir informacinių išteklių centre (Pramonės pr. 22A)  nuo kovo 22 d. iki balandžio 20 d. eksponuojama ŠKL pacientų draugijos SVEIKA ŠIRDIS ir Kauno kolegijos Menų akademijos Dizaino studijos Grafinio dizaino studentų paroda – konkursas  Piešiu širdį.

Paroda – konkursas Piešiu širdį – tai meninė socialinė iniciatyva, kurios tikslas – sukurti grafinius plakatus, kurių turinys atspindėtų širdies svarbą žmogaus gyvenime, tiek fizine, tiek dvasine prasme. Kitas tikslas – motyvuoti, skatinti studentų kūrybines iniciatyvas, estetinį suvokimą, leisti atsiskleisti studentų meninei individualybei.

Projekto iniciatorius – ŠKL pacientų draugija „Sveika širdis”. Paroda atliepia draugijos tikslus įvairiomis formomis ir metodais šviesti visuomenę širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių, jų valdymo, prevencijos bei sveikos gyvensenos klausimais; skatina draugijos „Sveika širdis“ ir Lietuvos medicinos institucijų, kitų įstaigų bei įmonių bendradarbiavimą, siekiant pacientų socialinės adaptacijos bei fizinės, emocinės ir psichologinės sveikatos gerinimo.

Parodoje-konkurse Piešiu širdį  bus išrinkti geriausi darbai ir premijuoti piniginiais prizais. Parodos eksponatai bus perduoti draugijai, o draugija organizuos kilnojamas parodas sveikatos renginių metu bei padovanos darbus Kauno klinikų Kardiologijos klinikai.

Organizatoriai ir iniciatoriai:
Pacientų draugija „Sveika širdis“, Kauno kolegijos Menų akademija.
Pagrindiniai kuratoriai:
Rasa Šemiotienė, Gintarė Jarašienė
Kuratoriai:
Inga Valentinienė, Gerūta Sprindytė, Sigutė Bronickienė,
Dizainerė:
DZ1 II gr. stud.Rosita Pakalnytė
Parodos eksponavimas:
KK MA Grafinio dizaino DZ1 II gr. studentai

Visi parodos plakatai

Skelbiami parodos–konkurso „Piešiu širdį“ nugalėtojai

Kauno kolegijos Bibliotekos ir informacijos išteklių centre buvo eksponuojama Menų ir ugdymo fakulteto Menų akademijos Dizaino studijų programos Grafinio dizaino I, II, III kurso studentų grafinių plakatų paroda–konkursas „Piešiu širdį“, kurio tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į svarbiausią žmogaus kūno organą širdį ir jos įtaką fizinei bei dvasinei gerovei.  Šią parodą–konkursą iniciavo pacientų draugija „Sveika širdis“, vienijanti sergančius hipertenzija, turinčius padidintą cholesterolio kiekį kraujyje, gyvenančius su kitomis širdies bei kraujagyslių ligomis pacientus bei tuos, kuriems rūpi širdies sveikata ir sveika gyvensena.

Balandžio 20 d. vykusiame parodos–konkurso uždarymo renginyje, kuriame dalyvavo Dizaino studijų programos studentai ir dėstytojai, pacientų draugijos „Sveika širdis“ nariai, Kauno kolegijos bibliotekos ir informacijos išteklių centro darbuotojai, apdovanoti geriausių kūrinių autoriai.

Studentų darbus vertino kompetentinga komisija: Menų akademijos vadovė dr. Inga Valentinienė, pacientų draugijos „Sveika širdis“ pirmininkė Rasa Šemiotienė, Menų akademijos Dizaino studijų programos koordinatorius Juozas Dundulis, Menų akademijos Dizaino studijų programos lektorės: Gintarė Jarašienė, Sigutė Bronickienė, Gerūta Sprindytė.

I VIETOS nugalėtoja tapo Rosita Pakalnytė, sukūrusi plakatą „Širdis – sielos namai“.

II VIETOS nugalėtoja tapo Ingrida Shala, sukūrusi plakatą „Piešiu širdį“.

III VIETOS nugalėtojomis tapo: Eglė Krečkauskaitė, sukūrusi plakatą „Mūsų širdžių labui!“, Austėja Ramanauskaitė, sukūrusi plakatą „Sveika širdis – laiminga širdis“, Saulė Adomavičiūtė, sukūrusi plakatą „Širdis sielos namai“.

Paskatinamasis prizas įteiktas Beatričei Petrikaitei, sukūrusiai plakatą „Širdelei reikia poilsio“.

I VIETA

Rosita Pakalnytė

II VIETA

Ingrida Shala

III VIETA

Eglė Krečkauskaitė

III VIETA

Austėja Ramanauskaitė

III VIETA

Saulė Adomavičiūtė

PASKATINAMASIS PRIZAS

Beatričė Petrikaitė

Studentes, užėmusias prizines vietas, įvertintas paskatinamaisiais prizais bei visus parodos–konkurso „Piešiu širdį“ dalyvius sveikino Kauno klinikų kardiochirurgas prof. Rimvydas Šlapikas.

Parodos–konkurso „Piešiu širdį“ organizatoriai dėkoja: pacientų draugijai „Sveika širdis“ ir jos pirmininkei Rasai Šemiotienei, KK MA vadovei dr. Ingai Valentinienei, KK bibliotekos ir išteklių centro darbuotojoms ir vyreniajai bibliotekininkei Egidijai Seikauskienei, MA Dizaino studijos administratorei Rimai Usonienei, MA studijų krypčių koordinatorei Vilmai Kondzeliauskaitei, Dizaino studijos lektorėms Gerūtai Sprindytei, Sigutei Bronickienei, DZ1 1 gr. GR studentei Rositai Pakalnytei ir DZ1 1 gr. Grafinio dizaino studentams.

DĖMESIO!

Seminaro CHOLESTEROLIO NAUDA IR ŽALA įrašą galite peržiūrėti čia.

ŠKL pacientų draugijos SVEIKA ŠIRDIS projektas:

Pacientai pasakoja – specialistai komentuoja 2022

ŠKL draugija „Sveika širdis“ dalyvauja projekte „Pacientai pasakoja – specialistai komentuoja“, kur pateikiamos širdies ir kraujagyslių ligomis sergančių pacientų asmeninės patirtys, susidūrus su širdies ar kraujagyslių problemomis, kada yra padidėjęs cholesterolio lygis kraujyje ir pasireiškė klinikiniai simptomai.

Filmuotuose siužetuose pacientai pasakoja apie ligos priežastis, taikytą gydymą, tolimesnį gyvenimą su liga arba toleruojant jos simptomus. Interviu dalyvius kalbina draugijos atstovas, o medicininę situaciją išsamiai aptaria profesorius kardiologas.

Tikimės, kad pateikta informacija jums bus naudinga ir privers susimąstyti apie savo sveikatą, siekiant ją stiprinti ir saugoti.

Pacientų patirtis: cholesterolio problemos ignoravimas turi savo kainą

Trijų žmonių, daug metų turinčių cholesterolio problemų, papasakotos patirtys atskleidė, kad šio sveikatos sutrikimo neįmanoma suvaldyti be preparatų. Jų galimas šalutinis poveikis neprilygsta daug didesnei rizikai patirti širdies smūgį.

Didesnė bėda užklupo po dešimtmečių

Živilei padidėjusio cholesterolio problema diagnozuota dar jaunystėje, kai jai tebuvo 26 metai. Medikai neabejojo, kad tai šeiminis, tai yra paveldimas negalavimas, nes tėvai taip pat turėjo šią bėdą. Tuo pačiu metu moteriai buvo atrastas dar vienas sutrikimas – hipertenzija.

„Aukštas kraujospūdis sukeldavo galvos skausmą, trukdė darbingumui, todėl į tai kreipiau dėmesį, vartojau vaistus. Taip pat iš pradžių laikiausi specialios mitybos ir vartojau medikamentus dėl cholesterolio, bet nepastebėjusi didelio poveikio ir žinodama, kad preparatai gali pakenkti kepenims, pasirinkau kontroliuoti tik hipertenziją“, – prisimena pacientė.

Visgi ilgai ignoruojamas padidėjęs cholesterolio kiekis metai iš metų vykdė savo juodą darbą – pamažu kimšo kraujagysles ir mažino kraujo pralaidumą. To kaina – širdies smūgis. „Laimei jis nebuvo stiprus, ir laiku suteikta medicininė pagalba išgelbėjo gyvybę. Dabar jau nedarau pasirinkimų – vartoju medikamentus ir dėl hipertenzijos, ir dėl padidėjusio cholesterolio. Mano patirtis parodė, kad šalutinio poveikio rizika mažesnė nei galimos pasekmės siaurėjant kraujagyslėms“, – įsitikinusi Živilė.

Sutrikimas diagnozuotas netikėtai

Panašia patirtimi dalijosi ir Remigijus. „Prieš kelerius metus tyriausi širdį pagal specialią programą vidutinio amžiaus žmonėms, rekomendavus šeimos gydytojai. Iki tol su širdimi neturėjau jokių problemų“, – pasakojo vyras.

Remigijus neturėjo antsvorio, žalingų įpročių, dirbo fizinį darbą, tad judėjimo stokos, kas irgi sukelia širdies ir kraujagyslių problemų, jam negalėjai prikišti. „Nejaučiau jokių simptomų ir tik po paskirtų profilaktinių tyrimų paaiškėjo, kad turiu stipriai susiaurėjusias kraujagysles ir jas būtinai reikia šuntuoti, dėti stentus“, – prisimena jis.

Paaiškėjo, kad šios bėdos priežastis yra ilgametis padidėjusio cholesterolio lygis. Ir tai padarė tokį poveikį, kad negelbėjo nė stentavimas – praėjus pusantrų metų vyriškį ištiko infarktas. „Vos pajutęs įtartinus simptomus iškart kreipiausi į medikus. Jie laiku ir greitai suteikė pagalbą, įdėjo dar du stentus. Man pasisekė, kad neužsikimšo pagrindinės kraujagyslės, nes pasekmės būtų kur kas skaudesnės“, – džiaugėsi pacientas.

Jis linkėjo neignoruoti cholesterolio problemos, profilaktiškai tikrintis sveikatą, vartoti medikamentus, daug judėti.

Nuosekli kontrolė leidžia džiaugtis gyvenimu

Algimantas dar prieš 30 metų sužinojo apie savo ypač aukštą cholesterolio rodiklį. „Prieš 30 metų šis sutrikimas atrastas profilaktinio tyrimo metru. Cholesterolio lygis buvo net 12. Pamenu, gydytoja net sutriko ir nusprendė pakartoti tyrimą“, – prisiminimais dalijosi pacientas.

Nustačius aukštą cholesterolio lygį, nuspręsta, kad tai yra paveldėta problema, o ne atsiradusi dėl kokių nors kitų priežasčių. „Nieko bloga nejaučiau, bet tvarkingai vartojau paskirtus vaistus. Taip pat šiek tiek keičiau gyvenimo būdą, mitybą, bet ypatingos dietos nesilaikiau. Kadangi negalavimo kilmė yra šeiminė, gyvenimo būdas radikaliai situacijos nepakeis“, – tvirtino vyras.

Pacientas akcentavo, kad turint šią problemą būtina atidžiai sekti savo organizmo būklę. Prieš ketverius metus vyras po eilinio paplaukiojimo baseine pajuto skausmą krūtinėje. „Iškart kreipiausi į medikus. Jie nusprendė daryti stentavimą. Viskas baigėsi laimingai. Šiuo metu nejaučiu jokių simptomų“, – džiaugėsi jis.

Vyriškis gyvena įprastą gyvenimą, turi savo nedidelį verslą – autoservisą, taigi neišvengia ir darbinio streso. Cholesterolio padidėjimą jis palygino su diabetu – ligos neišgydysi, bet gali sėkmingai ją kontroliuoti. „Kas pusmetį atlieku kraujo tyrimus, stebiu kepenų fermentų lygį, vartoju specialius preparatus, todėl galiu gyventi normalų gyvenimą“, – padarė išvadą Algimantas.

„Tiksinčias bombas“ būtina neutralizuoti

Trijų pacientų istorijas sutiko pakomentuoti LSMU ligoninės Kauno klinikos kardiologas profesorius Rimvydas Šlapikas. Jis yra įsitikinęs, cholesterolis lemia didelę dalį širdies ir kraujagyslių susirgimų. „Cholesterolio sukeltos kraujagyslių susiaurėjimas sukelia infarktą ar insultą. Todėl labai svarbu kuo anksčiau atkreipti dėmesį į cholesterolio padidėjimą“, – tvirtino medikas.

Pasak jo, Lietuvoje atliktas ilgametis tyrimas parodė, kad 90 proc. žmonių turi dislepidemiją – lipidų apykaitos sutrikimą, kuris gali sukelti ir cholesterolio didėjimą. „Deja, tai klastinga liga nes pačio cholesterolio padidėjimo, kol tai nesukelia liūdnų pasekmių, žmogus nejaučia. Tai tikros slaptos bombos mūsų organizmuose“, – pabrėžė prof. R. Šlapikas.

Profesorius atkreipė dėmesį, kad pasitaiko viešai publikuojamų nuomonių, neva cholesterolis nedaro žalos organizmui. „Cholesterolis svarbus daugeliui organizmo procesų, bet tik tada, kai jo nėra per daug“, – tvirtino prof. R. Šlapikas  

Reikalingą kiekį cholesterolio pasigamina pačios mūsų ląstelės, tačiau jo dar patenka iš kepenų arba su maistu, ir taip atsiranda vadinamas blogasis cholesterolis. „Jis turi būti pašalintas per kepenis, o jei tai neįvyksta, ilgainiui ima kimštis kraujagyslės“, – aiškino medikas.

Profesorius pataria visiems sulaukusiems 40 metų amžiaus žmonėms profilaktiškai tirtis sveikatą. Turint žinių, kad ši problema neaplenkė tėvų, tai daryti profesorius pataria dar anksčiau, netgi nuo vaikystės. „Idealiu atveju visiems būtų naudinga atkreipti dėmesį į savo kraujo rodiklius bet kuriame amžiuje“, – patarė kardiologas.

Prof. R. Šlapiko teigimu, nors sveika mityba yra labai svarbi sveikatai, tačiau turint padidėjusį cholesterolio kiekį dietų poveikis yra labai nežymus ir vienintelis efektyvus būdas sumažinti šios uždelsto veikimo bombos pavojų – medikamentai. „Tai statinų grupės preparatai, kurie blokuoja nereikalingo cholesterolio gamybą kepenyse. Pabrėžtina, kad jie niekaip nedaro įtakos gerojo cholesterolio gamybai smegenyse ir kituose organuose“, – kalbėjo medikas.

Profesorius visiems palinkėjo sveikatos ir dar kartą priminė rūpintis ja tikslingai ir nuosekliai.

Plakatų paroda - konkursas "Piešiu širdį"

Plakatų paroda - konkursas "Piešiu širdį"

Kauno kolegijos Bibliotekos ir informacijos išteklių centre buvo eksponuojama Menų ir ugdymo fakulteto Menų akademijos Dizaino studijų programos Grafinio dizaino I, II, III kurso studentų grafinių plakatų paroda–konkursas „Piešiu širdį“, kurio tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į svarbiausią žmogaus kūno organą širdį ir jos įtaką fizinei bei dvasinei gerovei.  Šią parodą–konkursą iniciavo pacientų draugija „Sveika širdis“, vienijanti sergančius hipertenzija, turinčius padidintą cholesterolio kiekį kraujyje, gyvenančius su kitomis širdies bei kraujagyslių ligomis pacientus bei tuos, kuriems rūpi širdies sveikata ir sveika gyvensena.

Balandžio 20 d. vykusiame parodos–konkurso uždarymo renginyje, kuriame dalyvavo Dizaino studijų programos studentai ir dėstytojai, pacientų draugijos „Sveika širdis“ nariai, Kauno kolegijos bibliotekos ir informacijos išteklių centro darbuotojai, apdovanoti geriausių kūrinių autoriai.