Meniu Uždaryti

Reabilitacija po miokardo infarkto

Kas yra reabilitacija po širdies ir kraujagyslių ligų?

Kardiologinė reabilitacija yra kompleksas skirtingų priemonių, taikomų pacientui po ūmių susirgimų (miokardo infarktas, nestabili krūtinės angina), taip pat po atliktų širdies intervencijų bei operacijų.

Pacientas ir jo šeimos nariai mokomi sveikos mitybos principų, fizinio aktyvumo palaikymo, cholesterolio mažinimo būdų, širdies nepakankamumo vertinimo, kraujospūdžio stebėjimo.

Gydymo metu nuolat vertinamas reabilitacijos efektyvumas, stebima:

  • Širdies susitraukimų dažnis, kraujospūdis, hemodinamika, širdies nepakankamumo požymiai;
  • vertinamas paciento fizinio pajėgumo kitimas, atliekama veloergometrija, slenkančio takelio testas ir kt.

Ligonis turi būti nuteiktas ilgalaikei fizinei reabilitacijai, nes teigiami širdies ir kraujagyslių sistemos pokyčiai išlieka tol, kol pacientas mankštinasi (treniravimo poveikis išnyksta po 3 savaičių). Tad būtina nuolat judėti, palaikyti aktyvumą. Fizinis judėjimas yra vienas iš elementariausių žmonių gyvenimo apraiškų. Nuo to, kaip ir kiek mes judame, labai priklauso mūsų sveikatos būsena.

Fiziškai aktyvūs pacientai turėtų būti ne mažiau kaip 30 minučių per dieną. Universaliausia ir puikiausia priemonė, kurią nedelsiant galime kiekvienas taikyti, tai yra šiaurietiškas ėjimas, nes įjungiamas visas skersaruožis raumenynas.

 Reabilitologų taikinys – kojų skersaruožiai raumenys. Kuo labiau sustiprės šie raumenys, tuo bus geresnė kraujo apytaka, bus daugiau įsisavinama deguonies iš arterinio kraujo. Neretai sakoma – tai antroji širdis patyrusiems ūminį miokardo infarktą.

Taip pat galima užsiimti važiavimu dviračiu, plaukimu, tiesiog ėjimu. Anksčiau gydytojų bendruomenė sakydavo, kad bet koks fizinis aktyvumas yra geriau negu nieko, bet šiuo metu sakoma, kad intensyvesnis fizinis aktyvumas yra geriau negu lengvesnis. Yra kelios reabilitacijos fazės – ūminė, sveikimo ir palaikomoji. Pastarosios fazės metu atliekami sudėtingesni pratimai, naudingas čia ir lėtas bėgimas, žaidimai su kamuoliu, lazdomis, pratimai su 1 – 2 kg svarsčiais. Atlikimo tempas vidutinis, mankštos trukmė nuo 45 iki 60 min. Standartinė fizinės reabilitacijos trukmė – 8 – 12 savaičių. Reabilitacija laikoma efektyvi, jei ligonis pasiekia 7 MET krūvį. Būtina skatinti pacientą savarankiškai mankštintis namuose, kiekvieną rytą atlikti rytinę bei gydomąją gimnastiką, vandens procedūras, pasimasažuoti ar apsitrinti rankšluosčiu. Rekomenduojamas dozuotas vaikščiojimas, laipsniškai didinant nuotolį iki 5 – 6 km, žiemą slidinėjimas lygumoje.

Panašūs įrašai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *