Meniu Uždaryti

Mitybos rekomendacijos aterosklerozės prevencijai

Tarptautinė medikų bendruomenė paskelbė naujus tyrimų duomenis (2021), susijusius su širdies ir kraujagyslių ligomis (ŠKL) bei  konkrečių maisto produktų vartojimu. Tyrimų tikslas buvo nustatyti ir pagrįsti mitybos strategijas aterosklerozės prevencijai.

Jeigu sveikas suaugęs žmogus saikingai vartoja druską ir apriboja gyvulinio maisto vartojimą, tuo pačiu daugiau valgo augalinio maisto – nesmulkintų grūdų, vaisių, daržovių, ankštinių augalų ir riešutų – rizika jam susirgti ateroskleroze yra stipriai sumažinta. Tas pats pasakytina apie sviesto ir kitų gyvulinių riebalų pakeitimą alyvuogių aliejumi ar kitu nesočiųjų riebalų turinčiu aliejumi.

Kalbant apie mėsą, jos perdirbtus gaminius arba raudoną mėsą – abu veiksniai yra siejami su padidėjusia ŠKL rizika. Vis dėlto, naminių paukščių mėsa nėra tiek pavojinga, jei vartojama atsakingai; taip pat pagal naujausius duomenis, nebėra didelio skirtumo ar vartojame riebius, ar neriebius pieno produktus. Vartojant nedideliais kiekiais ir laikantis subalansuotos mitybos, pieno produktai neturėtų kelti ŠKL rizikos; be to, nedideli sūrio kiekiai ir reguliarus jogurto vartojimas turi netgi apsauginį poveikį. Rekomenduojama valgyti žuvį.

Kalbant apie gėrimus, ribotas alkoholio, taip pat kavos bei arbatos vartojimas mažina aterosklerozės riziką, tačiau įvairūs saldūs gaivieji gėrimai ją žymiai padidina. Kasdieną vartodami iki trijų puodelių kavos ar arbatos, sau nepakenksime, nebent yra aiškių ŠKL  problemų.

Prisiminkime, kad mityba, kai yra suvartojama daugiau augalinio maisto – ribojant rafinuotų grūdų ir krakmolingų maisto produktų vartojimą – leidžia stipriai apriboti širdies ir kraujagyslių ligų riziką, lyginant su maistu, kuriame vyrauja gyvuliniai baltymai ir riebalai.

Saugokime savo sveikatą!

Panašūs įrašai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *