Naujas psichikos sveikatos gydymas žymiai pagerina širdies ligomis (ŠKL) sergančių pacientų psichinę sveikatą. Anglijoje atliktas tyrimas parodė, kad gydymas, vadinamas metakognityvine terapija, labai palengvina nerimo ir depresijos simptomus pacientams, sergantiems širdies ligomis.
Amerikos širdies asociacijos žurnale „Circulation“ paskelbtos tyrimo išvados yra didžiulis žingsnis link visapusiškos širdies ligomis sergančių pacientų priežiūros, kuri pagerintų ne tik psichinę, bet ir fizinę šių ligonių sveikatą.
Neretai po rimto širdies įvykio (pvz., miokardo infarkto), net trečdalis pacientų reabilitacijos metu patiria nerimą ir (arba) depresiją, kas sumažina gyvenimo kokybę ir padidina tolesnių širdies problemų ir net mirties riziką.
Be to, pagrindinės psichinės sveikatos procedūros, tokios kaip kognityvinė elgesio terapija (KET), nėra labai veiksmingos. Viena iš priežasčių yra ta, kad KET daugiausia dėmesio skiria neigiamoms mintims ir įsitikinimams, kurie būdingi žmonėms, kenčiantiems nuo lėtinių ir gyvybei pavojingų širdies ligų.
Reaguodami į tai, mokslininkai iš Mančesterio universiteto sukūrė psichikos sveikatos gydymą, skirtą ŠKL pacientams. Naujoji terapija padeda žmonėms valdyti rūpesčius ir prastą nuotaiką, nes nukreipia jų dėmesį nuo nenaudingų mąstymo būdų, tokių kaip raminimas (buvimas praeityje) ir nerimas (susirūpinimas dėl ateities). Šis gydymas padeda žmonėms atrasti naujus metodus, kaip reaguoti į neigiamas ar kankinančias mintis, todėl sumažėja nerimas ir pagerėja nuotaika. Juk kai kuriems pacientams širdies ligos diagnozavimo psichologinis poveikis gali būti toks pat reikšmingas kaip ir fizinės pasekmės.
Tyrime dalyvavę ŠKL ligoniai teigė, kad jaučiasi psichologiškai tvirtesni, kad gali vėl bendrauti, atnaujinti pomėgius ir įsidarbinti.
Pasak mokslininkų-tyrėjų, metakognityvinė terapija yra proveržis atstatant širdies ligonių psichikos sveikatą, kadangi gyvenimas su sunkiomis fizinėmis ligomis daro didelę įtaką emocinei savijautai, tai, kaip sergantieji žiūri į save, savo ateitį ir gyvenimo kokybę.
Toks gydymas gali užkirsti kelią bendrų psichikos sutrikimų išsivystymui sergant širdies ir kraujagyslių ligomis, taip pat gali būti veiksmingas mažinant psichologinius simptomus, atsiradusius pasveikusiems ligoniams.
(Pagal užsienio spaudą)