Meniu Uždaryti

Kas yra kardiomiopatija

Kardiomiopatija gali pažeisti širdies raumenį ir jo gebėjimą pumpuoti kraują po žmogaus kūną. „Cardio“ reiškia širdį, „myo“ – raumenis, o „pathy“ – ligą. Tai ne viena būklė, o būklių grupė, kuri paveikia širdies struktūrą ir apsunkina jos veiklą. Kardiomiopatijos ligos pasitaiko nedažnai, ir jas galima kontroliuoti, nors nėra pilnai išgydomos. Kardiomiopatija nėra išsamiai ištirta, todėl neretai būna klaidingai diagnozuojama arba visai neaptinkama.

Kad nekiltų pavojus gyvybei, yra svarbu žinoti būdingus simptomus. Ankstyva kardiomiopatijos diagnozė gali apsaugoti pacientą, padėti jam kontroliuoti ligą ir sumažinti staigios širdies mirties riziką. Pasitarkite su gydytoju, jei jaučiatės išsekęs, greit uždūstate, svaigsta galva arba jaučiate pagreitėjusį širdies plakimą, krūtinės skausmą arba kulkšnių, pėdų, kojų ar pilvo patinimą; taip pat informuokite savo gydytoją, jeigu  šeimoje buvo ar yra sergančių širdies ligomis, staigių netikėtų mirčių – tai gali pagelbėti apsaugoti artimuosius, kurie gali nejausti jokių šios ligos simptomų. Kilus nors mažiausiam įtarimui, rimtai vertinkite situaciją, kreipkitės į gydytoją.

Kardiomiopatija gali išsivystyti dėl įvairių priežasčių. Tačiau daugeliu atvejų tai yra genetiškai paveldimos ligos. Dėl kardiomiopatijos širdis gali sukietėti, padidėti arba sustorėti ir gali atsirasti randų. Dėl to ji negali užtikrinti tinkamos kraujo cirkuliacijos po kūną. Dažniausios kardiomiopatijos rūšys:

  • Dilatacinė kardiomiopatija: dėl nepaaiškinamų priežasčių labai išplonėja širdies raumuo, jis pasidaro labai silpnas ir tas silpnumas toliau progresuoja – širdis pasidaro kaip maišas, kuris nebesugeba perpumpuoti kraujo, todėl atitekantis į širdį kraujas užsistovi venose, pradeda kauptis audiniuose, atsiranda patinimų, pirmiausia kojose, o vėliau tinsta visas kūnas – sakoma, kad „organizme kaupiasi skysčiai”.
  • Hipertrofinė kardiomiopatija: širdies raumuo sustorėja, sukelia kairiojo skilvelio kraujo išstūmimo funkcijos sutrikimą.
  • Aritmogeninė kardiomiopatija: širdies raumens liga sukelia nereguliarų širdies ritmą.

Kardiomiopatija yra gydoma vaistais, operacija, svarbus tinkamas gyvenimo būdas. Jeigu taikomas gydymas, ir pacientai laikosi gydytojo nurodymų, tai gali gyventi kokybiškai.

Rūpinkimės savo sveikata!

Daugiau apie tai: https://globalhearthub.org/cardiomyopathy-awareness-2022/

Panašūs įrašai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *