Meniu Uždaryti

Kaip teisingai vartoti vaistus

Neretai tenka vartoti keletą vaistų, tad yra svarbu užtikrinti, jog tuo pačiu metu vartojami preparatai nepakenktų organizmui ir vengti dažniausiai pasitaikančių pavojingiausių vaistų derinių.

Kartais iš anksto numanyti, kokia vaistų kombinacija ir kaip paveiks paciento sveikatą, būna sudėtinga, nes kiekvienas organizmas veikia skirtingai ir jo reakcijos į medikamentus taip pat skirtingos.

Tačiau yra ir tokių sveikatai pavojų keliančių derinių, su kuriais medikai susiduria nuolat. Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos duomenimis, vienas dažniausiai Lietuvoje vartojamų vaistų yra aspirinas, tad jo nesuderėjimas su kitu preparatu paliečia daugybę žmonių. O jis nedera su taip pat populiariais priešuždegiminiais preparatais, skirtais skausmui, uždegimui ar temperatūrai mažinti. Vartojant juos kartu padidėja kraujavimo tikimybė. Vien šių dviejų preparatų jungimas gali pridaryti rimtų papildomų sveikatos problemų.

Jeigu pacientui tenka vartoti ir aspiriną, ir priešuždegiminius vaistus, tai reiktų būtinai pasitarti su gydytoju ar vaistininku, o net gavus patvirtinimą, kad tai saugu, stengtis jų nevartoti vienu metu. Be to, didžiąją daugumą medikamentų galima pakeisti kitais, turinčiais panašų poveikį, tačiau nekeliančių rizikos vartojant drauge su aspirinu.

Bene dažniausiai šalutiniu dviejų vaistų poveikiu skundžiasi vyresnio amžiaus pacientai, vartojantys hipertenzijos gydymui skirtus vaistus kartu su kraują skystinančiais preparatais. Šis derinys taip pat gali sukelti kraujavimus. Kraujospūdį veikiantys vaistai apskritai gali sureaguoti net į tepalą nuo skausmo ar peršalimo simptomams mažinti skirtus nereceptinius vaistus.

Pavyzdžiui, netinkamai vartojant kraujo krešėjimo reguliavimui skirtus vaistus su preparatais nuo skausmo gali atsirasti opų virškinamajame trakte, net kilti kraujavimas.

Panašios problemos gali laukti ir tų, kurie vartoja širdies ligoms gydyti skirtus vaistus – vertėtų pasitikrinti jų suderinamumą su be išimties visais, net ir nereceptiniais, preparatais.

Įdomu, kad tarp dažniausiai daromų klaidų patenka ir netinkamas vaistų derinimas su paprasčiausiais vitaminais ar papildais – net sultimis užgeriami vaistai gali turėti atvirkštinį poveikį.

Ir ne visuomet nesuderinamumas reiškia pavojų sveikatai – kartais jis tiesiog slopina teigiamas vaistų savybes, neleidžia joms atsiskleisti visu efektyvumu. Šalutinis poveikis gali atsirasti nuo maisto papildų, vitaminų ar visai nekaltų vaistų nuo galvos skausmo.

Skaičiuojama, kad 6 proc. visų sveikatos sutrikimų sukelia neteisingai kombinuojami vaistai. Būtina nepamiršti, jog už teisingą vartojimą atsakingi, visų pirma, esame patys, o norėdami sužinoti daugiau, visada galime konsultuotis su gydytojais, vaistininkais, aiškintis, kaip vaistai dera tarpusavyje. Svarbiausia, kad kiekvienas vaistas būtų vartojamas tada, kai reikia, taip, kaip paskyrė gydytojas, kad juo nebūtų piktnaudžiaujama. Jei žmogus tiksliai nežino kuo, kaip ir ar reikia gydytis, būtina pasitarti su specialistais.

(Paimta iš Pavojingiausi vaistų deriniai)

Panašūs įrašai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *