Joga – senovės indų sistema, atsiradusi dar 2500-1500 metų prieš Kristų. Jogos koncepcija – tai tam tikras savęs pažinimo būdas apimantis kūno, proto ir sielos tobulėjimą. Šių principų aktualumas ir šiandien nėra sumenkęs, ir tai gali būti viena iš priežasčių lemiančių nemažėjantį domėjimąsi joga.
Nėra tokio žmogaus, kuriam joga neatneštų naudos, todėl galima drąsiai pasakyti, kad ji tinka visiems. Išimtis sudaro kai kurie susirgimai, kurių metu jogos vertingumui iškyla abejonių ir praktika gali netgi pakenkti: smegenų ir stuburo infekcijos, išvaržos, osteoporozė, piktybiniai augliai, psichinės ligos, ūminės vidaus organų ligos. Kitais atvejais nuoseklūs jogos užsiėmimai normalizuoja visus fiziologinius procesus kūne ir organizmas pradeda tvarkingai veikti.
Jogos nauda:
Jogos užsiėmimai slopina skausmą, puikiai tinka žmonėms, kurie kenčia chronišką skausmą.
Joga padeda kovoti su stresu bei tapti jam atsparesniam.
Joga padeda kovoti su nugaros skausmu, stiprina ją bei puikiai tinka žmonėms, kurie dirba sėdimą darbą.
Joga tinka žmonėms, turintiems širdies problemų.
Jogos užsiėmimai tinka depresija sergantiems žmonėms, mažina jos simptomus.
Jogos užsiėmimai padeda kovoti su nemiga.
Svarbiausia, jei nusprendėte užsiimti joga, pirmiausiai skirkite laiko apšilimui atlikti, raumenys turi apšilti, tik tada juos galima tempti.
Nustatyta, kad „Saulės pasveikimas“ – vienas populiariausių jogos pratimų kompleksų, kuris gerina kraujo plazmos rodiklius, didina aerobinę ištvermę bei mažina kūno masės indeksą. Mokslininkų nuomone, „Saulės pasveikinimas“ gali būti puiki alternatyva bet kokiai aerobinei mankštai, kadangi atliekant šį pratimų kompleksą, ties kiekvienu jo pakartojimu didėja metabolinių vienetų (MET) suvartojimas, taigi yra tinkamos sąlygos svorio mažinimui bei širdies ir kraujagyslių sistemos stiprinimui.
„Saulės pasveikinimą“ galima atlikti lėtai ir greitai. Pasirinktas tempas lemia skirtingus fiziologinius procesus žmogaus organizme. Buvo nustatyta, kad lėtai atliekamas „Saulės pasveikinimas“ lemia diastolinio spaudimo mažėjimą. Kai tuo tarpu greitai atliekamas „Saulės pasveikinimas“ lemia sistolinio kraujo spaudimo didėjimą.
Nustatyta, kad lėtai atliekamas „Saulės pasveikinimas“ gerina kvėpavimo funkciją, raumenų jėgą ir ištvermę.
„Saulės pasveikinimo“ kompleksai atliekami ilgiau negu 10 minučių gali pagerinti širdies ir kraujagyslių pajėgumą tarp nesportiškų ar sėslų gyvenimo būdą propaguojančiųjų asmenų. Šis pratimų kompleksas patikimai padidina energijos suvartojimą. Reguliariai atliekant „Saulės pasveikinimo“ kompleksus, kuomet atliekami plačios amplitudės judesiai, daroma didelė teigiama įtaka kaulų ir raumenų sistemai, širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo sistemoms.
Nuosekli, pastovi jogos praktika taikant sėdimas, stovimas, gulimas pozas gerina kraujotakos būklę.
Atsižvelgiant į asmens amžių, gretutinius susirgimus, būtina parinkti atitinkamas jogos pozas, tokiu būdu efektyviai mažinant aukštą kraujo spaudimą asmenims, patenkantiems į arterinės hipertenzijos rizikos grupę.
Kai fizinės veiklos metu reguliariai yra pasiekiamas treniruojamasis širdies susitraukimų dažnis, mažėja širdies infarkto rizika. Ne visos jogos rūšys vienodai treniruoja organizmą, tačiau atliekant pratimus energingai arba praktikuojant Aštanga jogą, galima pasiekti treniruojamąjį širdies susitraukimų dažnį.
„Manau, joga padeda ne tik sumažinti streso lygį, mankštinti raumenis ir kvėpuoti daugiau deguonies, – sako jogos mokytojas Šari Friedrichsenas, dažnai vedantis seminarus apie jogą sergant širdies ligomis. – Joga suteikia mums galimybę iš tikrųjų pradėti atkreipti dėmesį į save, moko atpažinti save, suprasti, kas mes esame. Ir aš manau, kad tai yra pats vertingiausias dalykas. Jogoje mes pradedame žiūrėti į savo širdį kaip į organinę sudėtingo visų savęs išgydymo proceso dalį “.
Mankštinkimės – tai mūsų širdžių labui!
(Šaltinis: pagal vietinę ir užsienio spaudą)