Meniu Uždaryti

Ūminis infarktas ištinka vis jaunesnius

Vis dar išlieka visuomenės stereotipas, kad ūminis miokardo infarktas aplenkia jauną žmogų ir yra vyresnių, ligotų, sergančių kitais gretutiniais susirgimais liga,  portale Delfi.lt skelbia gydytojai kardiologai Raimondas Kubilius ir Profesorė Olivija Gustienė.

„Deja, tenka pripažinti, kad ūminis miokardo infarktas vis dažniau pasirenka pacientą, įžengusį į penktą dešimtmetį iki tol sąmoningai ignoravusi širdies ir kraujagyslių veiksnius: padidintą arterinį kraujospūdį, cholesterolio koncentraciją, rūkymą, mažą fizinį aktyvumą, ar neretai turintį širdies ligų paveldimumo geną. Tai yra, kai ŠKL sirgo broliai ar seserys, tėvai ar seneliai, ar pirmos eilės giminaičiai“, – rašo medikai.

Kiekvieno mūsų asmeninis planas galėtų būti toks: 

1. Siekti, kad arterinis kraujospūdis atsitiktinio matavimo metu būtų mažesnis nei < 140/80 mmHg. Didesnės kraujospūdžio vertės leidžiamos vyresnio amžiaus pacientams. Beje, ar žinote, kad sergantiesiems hipertenzija, AKS sumažinus bent 10 mmHg, insulto rizika sumažėja net 27 proc. 

2. Kad išvengtume širdies ir kraujagyslių ligų, labai svarbu sekti mažo tankio (blogojo) cholesterolio koncentraciją kraujyje. Ją bet kokios priemonėmis (fizinis aktyvumas, mityba, nutraceutikais ar vaistais) sumažinud bent 1 mmol/l (nesergantiems ŠKL blogojo cholesteroloio koncentracija yra < 3,0 mmol/l, o sergantiems < 1,4 mmol/l!) reikšmingai atitolinsime insulto bei infarkto išsivystymą! 

3. Būtinas reikiamos apimties fizinis aktyvumas: per savaitę vidutiniu – intensyvesniu tempu išsportuoti bent 300 min., o sportuojant intensyviai bent 150 min./sav. Jeigu esate vyresnis nei 65 m. mažiaus kasdieninę fizinę veiklą bent 2 kartus per savaitę būtina paįvairinti atliekant pusiausvyrą, koordinaciją gerinančius pratimus. 

4. Anksčiau manyta, kad elektroninės cigaretės galėtų būti saugi alternatyva metančiam rūkyti. Šiandien įrodyta, kad tai yra žalinga, nes pvz., 30 min. intensyvus el. cigarečių rūkymas prilygsta įprastos surūkytos cigaretės poveikiui. 

5. Ekspertai sutaria, kad 6-8 val. miegas išilsina organizmą, tačiau ir apsaugo nuo aterosklerotinių plokštelių atsiradimo bei jų augimo. 6. Kiekvienam pacientui turi būti išmatuojama ir nustatoma širdies ir kraujagyslių ligų išsivystymo rizika. Priklausomai nuo jos dydžio, jai esant didelei, arba kai pacientui jau yra nustatyta širdies liga, būtina vartoti gydytojo paskirtus vaistus. Neretai iki gyvenimo pabaigos. Tačiau, laikantis pateiktų sveikatinimosi rekomendacijų ir keičiantis paciento funkcinei būklei kai kurių vartojamų vaistų gydytojas gali ir nebeskirti ar sumažinti jų dozes. 

7. Širdies ir kraujagyslių organų sistemą būtina stiprinti kasdien vartojamais vaisiais ir daržovės, taip pat rinktis mažo riebumo pieno gaminius, atsisakyti greito maisto ar maisto pusfabrikačių, praturtintų transriebalais. 

8. Būtina prasimanyti gerų emocijų, teigiamos aplinkos pasirenkant jums mielą laisvalaikio leidimo būdą. Širdis tai vertina. 

9. Geriausių rezultatų pasieksime, kai rūpinsime ir tinkamai kontroliuosime kitas gretutines ligas, ypač sergant cukriniu diabetu, lėtinėmis judamojo aparato, nervų ir kitomis ligomis. 

1o. Kad aukščiau pateikta informacija būtų paveiki, būtina užsiregistruoti šeimos gydytojo konsultacijai.
Visą straispnį skaitykite čia

Kviečiame burtis!

Hipertenzija yra itin klastingas sutrikimas. Laiku jo nediagnozavus gali būti pažeistos kraujagyslės, inkstai, sutrikti širdies darbas, ištikti miokardo infarktas ar insultas.

Visa aukšto kraujospūdžio klasta slypi tame, kad gana dažnai žmogus nejaučia diskomforto, kokių nors nemalonių negalavimo simptomų. 

Žinoma, jei spaudimas šoka į dideles aukštumas, pavyzdžiui, 180/120 mmHg, tada atsiranda galvos skausmas, kiti nemalonūs pojūčiai. Tačiau daugelis turėdami nestipriai padidėjusi spaudimą nieko neįtaria. Visgi ir nuolatinis bent kiek didesnis nei 140/90 mmHg kraujospūdis ilgainiui gali pridaryti skaudžių bėdų. Todėl labai svarbūs profilaktiniai apsilankymai pas šeimos gydytoją arba savarankiška kraujospūdžio kontrolė. Ir tai pasakytina ne tik apie vyresnius žmones!

Todėl ir nejaučiantys negalavimų žmonės kviečiami į pacientų draugiją „Sveika širdis“. Kartu įveiksime visas negalias – tiek esančias, tiek gresiančias. Tereikia parašyti mums adresu [email protected] nurodant vardą, pavardę, telefoną ar elektroninė paštą. Arba spauskite čia ir būsite nukreipti į mūsų kontaktų skiltį ir ten užpildysite formą,  Laukiame!

Panašūs įrašai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *