Meniu Uždaryti

Druska ir širdies bei kraujagyslių ligos: ar būtina vartoti mažiau?

Kada kalbame apie kraujospūdžio mažinimą, kai kurie medicinos specialistai pataria vartoti kuo mažiau druskos ( iki 2,3 g per dieną arba iki 1 arbatinio šaukštelio). Valgomoji druska – arba natrio chloridas – yra būtina maistinė medžiaga, reikalinga daugeliui fiziologinių procesų (inkstų, endokrininės, imuninės sistemų veikloje), ji lemia kalio įsisavinimą žmogaus organizme. Saikingai vartojant, žalos neatneš. Druska YRA reikalinga.

    Jeigu vartojate ypatingai mažai druskos, palaipsniui jūsų organizmui ims trūkti natrio – tokiu atveju rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis bus didesnė, LRT laidoje „Klauskite daktaro“ perspėja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Kaip žinoti, kad jums trūksta natrio? Daktaras sako, kad apie tai gali pranešti ir nenumaldomas potraukis sūriems produktams.

    Jeigu jums trūksta natrio, padidėja širdies ligų, insulto rizika, didėja ir atsparumas insulinui. Organizme taip pat labai svarbi natrio ir kalio pusiausvyra: jeigu vartosite daug druskos, bet tuo pačiu metu vartosite ir daug daržovių, kuriose gausu kalio, infarkto ir insulto rizika nepadidės. Druska padeda tinkamai susitraukti raumenims ir palaikyti skysčių balansą organizme.

    Jeigu vengiate vartoti druską, bet geriate šlapimą varančius vaistus bei daug vandens, jūs ne tik negaunate su maistu natrio, bet dar dalį jo išvarote iš savo kūno, o vanduo likusį natrį praskiedžia. Natrio trūkumą sukelia: mityba be druskos, diuretikai, vandens perteklius, didelis prakaitavimas, ketogeninė mityba, antinksčių nuovargis.

    Taigi, kad druskos kiekis organizme išliktų tinkamas, per dieną galime suvartoti 4,6 -5 gramus šio mineralo. Kokią druską vartoti? Kuo mažiau apdorotą – joje didesnė gausa įvairiausių mikroelementų, o tokia druska kur kas artimesnė mūsų organizmo terpei. Jei druskoje daug mikroelementų, bus mažiau natrio, vadinasi, per daug šios medžiagos nesuvartosime.

     Beveik visą maksimalų rekomenduojamą druskos kiekį mes suvalgome kartu su įprastais maisto produktais, todėl druskos vartoti atskirai praktiškai nereikia. Todėl skirkite šiek tiek laiko ir panagrinėkite produktų, kuriuos valgote kasdien, sudėtį. Gali būti, kad liksite nustebinti juose esamos druskos kiekiu.

     Daugiausiai druskos turintys produktai:

  • Maistinė druska, kepimo milteliai
  • Padažai, pavyzdžiui sojos padažas
  • Vytinti, rūkyti mėsos ir žuvies produktai
  • Sūriai
  • Marinuoti produktai
  • Įvairūs sūrūs užkandžiai, sūdyti riešutai
  • Greitas maistas

     Galima padaryti išvadą, kad nedidelis druskos kiekis ir pakankamas kalio kiekis kasdien neturėtų daryti neigiamos įtakos sveikatai, o kartais gal net ir padėti jai. Norėdami sumažinti suvartojamos druskos kiekį, darykite tai palengva, taip nesukelsite organizmui streso.

Daugiau skaitykite: https://sveika.lt/druska-ir-jos-poveikis-organizmui/

www.sveikasirdis.com

Panašūs įrašai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *