Lietuva pagal kraujagyslių ir širdies ligų sergamumą priklauso aukštos rizikos grupei, šios ligos yra atsakingos už pusę mirčių mūsų šalyje, kurios paprastai būna staigios ir netikėtos.
Dažniausia staigios mirties priežastis yra širdies skilvelių arba prieširdžių virpėjimas, kurio ištikti pacientai dažniausiai miršta nepasiekę ligoninės. Įvykus tokiam nelaimingam atsitikimui, pirmoji pagalba yra širdies defibriliacijos atlikimas. Skandinavijoje, Vokietijoje, Šveicarijoje šios „gyvybės stotelės“ jau seniai ne naujiena, pamažu ir į Lietuvą ateina aukštesni gaivinimo standartai.
Nuo 2011 metų ir pas mus yra įteisinta galimybė gaivinimo metu naudoti automatinius išorinius širdies defibriliatorius, kurie įrengiami viešose vietose. Šiuo metu Lietuvoje jau yra per 120 šių įrenginių.
„Didžiausia dovana žmonijai – tai sustojus širdžiai išgelbėti žmogų. Įvykus nelaimei kiekviena minutė yra be galo svarbi – kuo anksčiau imame gaivinti žmogų ir pritaikome defibriliaciją, tuo didesnė tikimybė išgelbėti gyvybę. Viena uždelsta minutė šią tikimybę sumažina daugiau kaip 10 procentų. Bet jei padėsime ir žmogų išgelbėsime, mes jam dovanosime dar vieną gyvenimą“, – pranešime žiniasklaidai teigia Vilniaus universiteto profesorius, širdies ir kraujagyslių klinikos kardiologas Pranas Šerpytis.
Kaip naudoti defibriliatorių galite pamatyti žemiau pateiktame vaizdo įraše, kuriame Kauno kolegijos atstovai tą pademonstravo praktiškai.