Meniu Uždaryti

Ar galima pagerinti susiaurėjusių arterijų būklę?

Taip! Mityba vaidina didžiulį vaidmenį iš dalies ar visiškai susiaurėjusiose kraujagyslėse, medicinoje vadinamose arterijų plokštelėmis, o jei širdyje – arterijų skleroze.

Svarbiausia arterijų apnašų priežastis arba susiaurėjusios kraujagyslės yra dėl maisto, kurį valgome. Galime išskirti vieną kulinarinę medžiagą, kuri yra ypač nepalanki žmogaus sveikatai. Tai taip vadinamieji transriebalai, kurie nėra natūralūs, bet sukurti žmogaus, dar vadinami hidrintais (plg.hydrogen – vandenilis (angl.)) aliejais arba iš dalies hidrintais aliejais.

Antrojo pasaulinio karo metu Vokietijos nacių partija ieškojo būdų, kaip pagaminti sintetinę naftos alyvą. Jiems nepavyko. Bet atlikdami bandymus, jie į augalinius aliejus pridėjo vandenilio. JAV pratęsė šiuos tyrimus, tai darė dar ir dėl pieno produktų trūkumo. Vėliau nusprendė parduoti „patobulintus“ aliejus kaip sviesto pakaitalą, vadinamą Oleo, kuris po kiek laiko tapo „margarinu“.

Po karo margarinas buvo parduodamas kaip komercinis sviesto pakaitalas, tačiau niekas nekėlė klausimo ar jis saugus valgyti. Produktas buvo dedamas į įvairius maisto gaminius, nes prailgindavo vartojimo laiką, o iš jo pagaminti kepiniai tapdavo didesnio tūrio. Margarinas nebuvo tiriamas klinikiniais bandymais, nebuvo išbandytas net su gyvūnais.

Aštuntajame dešimtmetyje JAV gydytojai ir mokslininkai konstatavo labai išaugusį širdies ligų bei nutukimo lygį šalyje. Tuo metu niekas nežinojo priežasties, tik vėliau išaiškėjo, kad kaltos susiaurėjusios kraujagyslės!

Po daugelio metų tyrimų ir gausybės klaidinančių teorijų – įskaitant kiaušinių, raudonos mėsos ir pieno produktų tariamą kenksmingumą – atšaukimo, mokslininkai pagaliau sužinojo, kad tikroji minėtų negalavimų priežastis yra transriebalai.

Pasirodo, kai mes valgome šiuos riebalus, mūsų kūnas negali jų „sudeginti“ taip, kaip įprastus natūralius riebalus. Mūsų kūnas nežino, ką su jais daryti. Jie tiesiog nesuvirškinami! Taigi jie cirkuliuoja žmogaus organizme ir galiausiai nusėda ant pagrindinių arterijų sienelių, jas blokuodami.

2000 metais JAV maisto ir vaistų administracija (FDA) bandė pašalinti šiuos kenksmingus dirbtinius riebalus iš JAV rinkos, tačiau jiems pavyko tik iš dalies, kadangi tam labai priešinosi maisto pramonės gamintojai.

2015 metais buvo paskelbta galutinė išvada dėl transriebalų: „Iš dalies hidrinti aliejai yra pagrindinė dirbtinių transriebalų sudėtinė dalis perdirbtuose maisto produktuose. Jų atsisakius, kasmet būtų galima išvengti tūkstančių infarktų ir mirčių “.

Tai privertė maisto gamintojus iš naujo įvertinti transriebalų naudojimą. Deja, jie laikėsi įstatymo raidės, o ne įstatymo dvasios, tad išmainė iš dalies hidrintus riebalus į palmių aliejų. Natūralus palmių vaisių aliejus yra sveikas produktas, tačiau pramoniniu būdu išgaunamas nėra nei natūralus, nei sveikas.

Ką daryti? Kaip rasti kelią į sveikatą?

  1. Gaminkite maistą namuose. Šitaip žinosite, ką valgote! Yra labai paprastų patiekalų, kurių skonis gardus ir neužima daug laiko pagaminti.
  2. Valgykite daug augalinių skaidulų turintį maistą! Yra tam tikrų maisto produktų, kurie turi tinkamą ląstelienos rūšį, kad „šveistų“ arterijas. Nors tam reikia laiko ir tai vyksta ne per naktį, rezultatai įkvepia. Kūnas turi nuostabų sugebėjimą pasveikti, jei suteiksite jam tinkamas priemones. Čia tinka avižiniai dribsniai (pakanka 1/2 puodelio sausų avižų). Paruoškite sočius pusryčius su klevų sirupu, serbentais, saulėgrąžų sėklomis, jūros druska, o gal ir pienu ar sviestu. Avižinės kruopos tiktų dar labiau. Taip pat pupelės, riešutai ir sėklos – juose yra svarbių vitaminų, mikroelementų ir aliejų.
  3. Augaliniai aliejai – gaunami iš vaisių (pvz., alyvuogių), sėklų (pvz., linų, rapsų) ir pupelių (pvz., sojų). Kiekvienam žmogui kasdien reikia mažiausiai šaukšto aliejaus – geriausia aukštos kokybės alyvuogių – kad oda būtų minkšta, nagai stiprūs, o plaukai blizgėtų. Aliejus taip pat svarbus smegenų, širdies ir kraujagyslių veiklai, stabdo vėžinių ląstelių dauginimąsi.
  4. Nereikia vengti mėsos, žuvies ir pieno produktų. Priešingai nei paplitusi nuomonė, valgant bet kurį iš jų, cholesterolio kiekis negali padidėti. Tai mitas (kalbame apie blogąjį cholesterolį). Kai tyrėjai ieškojo arterijų susiaurėjimo priežasčių, jie iš pradžių klaidingai kaltino raudoną mėsą ir kiaušinius. Šita teorija nepasitvirtino. Kad išliktų sveiki, gautų reikalingų maistinių medžiagų, visi turi valgyti gyvūninės kilmės baltymus. Pasirinkite neriebią mėsą, pieno produktus ar žuvį, vartokite nors keletą kartų per savaitę.
  5. Valgykite viso grūdo duoną, makaronus, ruduosius ryžius ir kepinius dėl vitamino E ir didelio ląstelienos kiekio. Žinoma, saikingai. Labai tinka ir miežiai – tai puikus viso grūdo produktas, lengvai virškinamas, dedamas į sriubas ir troškinius.

6.  Vaisiai ir daržovės: labai svarbu kiekvieną dieną valgyti šviežius vaisius ir daržoves (iki 5 porcijų). Stenkitės, kad tai būtų šviežia ir pirkta sezono metu jūsų vietovėje. Kitaip tariant, jei gyvenate šiaurės rytų Lietuvoje, sausio mėnesį nepirkite braškių! 

7.  Prieskoninės žolelės ir prieskoniai. Vaistažolės ir prieskoniai ne tik daro mūsų maistą skanesnį, bet ir prisotintą vitaminų ir mineralų! Pavyzdžiui, 1 valgomajame šaukšte čiobrelio yra 200% kasdienio vitamino C poreikio, taip pat yra vitamino A, vario, geležies ir mangano. Štai kodėl mes naudojame žoleles ir prieskonius! Čia nėra vietos greitam maistui!

8.  Kiek įmanoma, venkite vartoti maisto produktus su transriebalais ar dirbtiniais saldikliais. Įrodyta, kad šios dirbtinės medžiagos yra toksiškos žmonėms!

Kaip visada, dėl jums tinkamos mitybos pasitarkite su gydytoju ir visada vykdykite gydytojo nurodymus. 

(Parengta pagal užsienio spaudą)

Būkime sveiki – mūsų širdžių labui!

Pacientų draugija SVEIKA ŠIRDIS

Panašūs įrašai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *